top of page
KontenerN_k_www.jpg

Mobilne Centra Zarządzania Kryzysowego i Mobilne Centra Przetwarzania Danych

Strategie relokacji i efektywność wykorzystania zasobów

W niespokojnych czasach wiele firm wypracowuje możliwie najbardziej efektywne strategie relokacji zasobów i utrzymania ciągłości działania. Proces relokacji może zostać uruchomiony zarówno w czasie działań wojennych, jak i w przypadku klęsk żywiołowych.

Całkiem niedawno organizacje biznesowe najczęściej polegały na chmurowych rozwiązaniach przetwarzania danych, tworząc centra zapasowe z dala od potencjalnie niebezpiecznych miejsc. Dziś wiadomo już, co pokazują udane ataki na podmorskie łącza internetowe, że nawet zbudowanie zapasowego centrum przetwarzania danych na drugim końcu świata nie zagwarantuje jego 100% dostępności.

Istotne są również awaryjne miejsca pracy dla osób, które takie zasoby obsługują. Komfort i bezpieczeństwo pracy w sytuacji kryzysowej jest niezwykle istotne, dając poczucie bezpieczeństwa, eliminując błędy i umożliwiając efektywne wykorzystanie zdolności dostępnego zespołu.

Możliwość elastycznego relokowania zasobów w oparciu o Mobilne Centra Zarządzania Kryzysowego, które mogą czekać w gotowości i których podróż w miejsce bezpieczne może rozpocząć się w ciągu 30 minut od momentu wywołania alarmu pozwala efektywnie zarządzać sytuacjami kryzysowymi.

Najważniejsze dla ciągłości działania systemy mogą zostać zdeponowane w bezpiecznym miejscu, lub czekać na ewakuację w kompaktowym systemie kontenerowym. Takie zasoby mogą być gotowe do pracy w ciągu 60 minut od przyjazdu na miejsce docelowe.

Eksperci Fundacji wykorzystują swoje wieloletnie doświadczenie z rejonów zagrożonych konfliktami zbrojnymi i klęskami żywiołowymi tworząc dla dużych firm plany relokacji i zapewnienia ciągłości działania kluczowych systemów informatycznych. Dla zachowania ciągłości kluczowe jest połączenie technologii, strategii, logistyki i psychologii.

Wielokrotnie mieliśmy okazję uczestniczyć w likwidowaniu skutków niewłaściwie zaplanowanych procesów. Dziś nie wystarczy zapewnić bezpieczeństwo serwerom, trzeba też zadbać o ewakuację ludzi, którzy z tymi zasobami pracują, o właściwą perspektywę życiową dla pracowników i ich rodzin, a także strategię powrotu, bowiem zdarza się, że relokacja przedsiębiorstwa ma charakter tymczasowy, lub odbywa się na podstawie odwoływanego później alertu. Trzeba zaplanować nie tylko szybki wyjazd i rozwinięcie infrastruktury zapasowej w często trudnym do określenia na etapie planowania miejscu, ale też mieć plan przekonania ludzi, żeby w trudnej sytuacji nie porzucili swoich stanowisk pracy. Warto również zapewnić dobry plan powrotu do normalnego funkcjonowania.

bottom of page